نامه به وزیر علوم

بسمه تعالی

 

 

جناب آقای دکتر دانشجو

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

باسلام

احتراما به استحضار می رساند پروژه مسکونی سرو (واقع در بلوار فرحزادی) یکی از پروژه های ستاد رفاهی وزارت علوم است که به منظور خانه دار شدن اعضای هیئت علمی دانشگاهها از سال 1382 آغاز شد و طبق قرارداد باید در ظرف 36 ماه به اتمام می رسید ولی متاسفانه با تاخیرهای فراوان، احتمالا در سال 1389 قابل سکونت خواهد شد.

در آغاز سال 1385 پس از گذشت بیش از 3 سال از شروع  پروژه و پس از بروز اعتراضات اعضاء، مسئولین ستاد رفاهی به منظور ارتباط بیشتر با اعضای پروژه با برگزاری جلساتی، نمایندگانی را از بین اعضاء و با انتخاب مستقیم آنان به عنوان شورای منتخب پروژه به رسمیت شناختند. محور فعالیت شورا به شرح زیر انتخاب شد:

الف- شفاف سازی روند گذشته پروژه.

ب- بررسی علل عدم تحقق پیش بینی های اولیه.

ج- کسب اطمینان از پیشرفت ریالی و فیزیکی پروژه که به تایید مهندسین مشاور پروژه رسیده باشد.

د- تلاش برای اعلام تاریخ و هزینه قطعی اتمام پروژه توسط ستاد رفاهی و عدم تکرار روند گذشته.

در این راستا جلسات متعددی با مسئولین ستاد تشکیل شد که عملا بدلیل عدم همکاری و در اختیار گذاشتن اطلاعات لازم توسط ستاد رفاهی، منجر به اخذ نتیجه مثبتی نشد. برای تغییر این وضعیت شورای مذکور خود را مستعفی نموده و با برگزاری انتخابات مجدد در آذرماه 1387، شورای کنونی انتخاب شد و کماکان با هدف رفع مشکلات پروژه به فعالیت پرداخت. در این رابطه یک جلسه با مسولین ستاد در دیماه 1387 و همچنین جلسه ای با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت، در فروردین ماه سال جاری برگزار گردید، که متاسفانه نتیجه عملی در بر نداشته است. در اینجا ضمن تشکر و قدردانی از کلیه دست اندرکارانی که با تلاش و پیگیریهای خود وضعیت پروژه را در شرایط و تنگناهای موجود کشور به سطح فعلی رسانده اند، موارد زیر را برای پیشبرد سریعتر پروژه و رفع مشکلات به استحضار می رسانیم.

1- ضرورت دارد مسئولین محترم ستاد رفاهی خود را بعنوان وکیل اعضا (و نه طرف مقابل آنان) در نظر گرفته و برای تامین منافع اعضای پروژه، با شورای منتخب که می تواند مانند پلی بین ستاد و اعضا عمل نماید همکاری کرده و ، مشورتها و اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهد. 

2-    با توجه به شروع پروژه از سال 1382 و قول اولیه مسئولین ستاد رفاهی وزارت علوم (مندرج در متن قرارداد) برای اتمام آن تا پایان سال 1385 و تعویق های مکرر آن، متاسفانه اجرای پروژه تا به امروز طول کشیده و زمان تحویل نهایی آن مشخص نیست و هیچگونه متمم قراردادی نیز با اعضا منعقد نشده است.

3-    از آنجایی که افراد ذینفع پروژه، همه اقساط اعلام شده از طرف ستاد رفاهی و همچنین افزایش قیمت حدود 50 درصدی اعلام شده از سوی ستاد را جمعا طی سه نوبت پرداخت نموده و ستاد نیز وام بانکی به مبلغ 90 میلیارد ریال را از بانک ملت دریافت کرده و نقدینگی مورد نیاز تکمیل شده است، لذا توجیهی برای تاخیر بیش از حد در تحویل واحدها وجود ندارد و انتظار می رود با تمام نیرو و سرعت، حداقل در دو شیفت کاری بقیه امور باقیمانده به انجام برسد.

4-    با توجه به اضطرار (مستاجر بودن)  تعداد زیادی از اعضای هیات علمی، ضرورت دارد در یک برنامه زمانی مشخص و قابل اعتماد، زمان واگذاری قطعی واحدها در طول سال جاری مشخص شود تا امکان برنامه ریزی مناسب برای افراد به منظور جابجایی فراهم گردد.

5-    گزارشی از اقدامات و پیگیریهای انجام شده به منظور اخذ مجوز برای احداث واحدهای تجاری از طرف ستاد رفاهی به شورای منتخب ارائه گردد، تا در صورت عدم موفقیت ستاد رفاهی، شورای منتخب با استفاده از کانالهای ارتباطی خود رایزنی های لازمه را انجام دهد.

6- قبل از تحویل واحدها، مکانیزم مشخص نمودن متراژ انباری و محل پارکینگ هر واحد و نحوه تقسیط و بازپرداخت وام بانکی مشخص شود تا از طولانی شدن زمان تحویل بدلیل بروز مشکلات احتمالی در این زمینه جلوگیری شود.

7- از آنجا که تحویل موقت واحدها بدون وصل کردن و تست انشعابات آب، فاضلاب، گاز و برق، پست برق و آسانسورها امکان پذیر نیست، زمان انجام این موارد توسط ستاد رفاهی باید مشخص گردد، تا ساکنین دچار مشکلات و آسیب های زندگی در مجتمع نشوند.

8-     گزارشی از وضعیت واحدهای باقیمانده فروش نرفته (و یا واگذار شده در طول دوره) ارائه شود.

9-     متمم نهایی قرارداد با اعضای هیات علمی طبق مفاد قرار داد اصلی، تهیه و به امضای طرفین برسد.

10- با توجه به ضرورت حل مشکلات اجرایی پس از واگذاری و آماده سازی سریع پروژه برای اسکان، زمینه همکاری برای انتخاب و استقرار هیات مدیره مجتمع فراهم شود.

11- ترتیبی اتخاذ گردد تا هرگونه تغییرات احتمالی مدیران باعث وقفه در عملیات اجرایی و ضرر به اعضاء هیات علمی نشود.

12- مقرر فرمایید مسئولین محترم ستاد رفاهی گزارشی دقیق از وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه به تفکیک هر بلوک و کارهای باقیمانده به همراه برنامه زمانبندی برای اتمام کار و گزارش ریالی پروژه را ارائه و زمینه تنظیم سند واگذاری را فراهم نمایند.

13-    با توجه به اخبار واصله در خصوص تعارض های پیمانکاران با ستاد و پیگیری های حقوقی آنان که منجر به صدور احکام قضایی و بستن حساب قبلی پروژه نیز شده و همچنین شفاف نبودن مبالغ پرداختی بابت خرید آسانسورها (به شرکت اولیه) که منجر به عدم بازپرداخت هزینه پرداخت شده پس از لغو قرارداد شده و یا سایر موارد، حسابرسی کامل پروژه و تعیین تکلیف قطعی حساب های آن و کلیه ادعاهای احتمالی قبل از تحویل قطعی، ضرورت جدی دارد.

بدینوسیله پیشنهاد می نماید نماینده یا نمایندگان معتمدی از طرف حضرت عالی کلیه موارد فوق را با برقراری ارتباط با مسولین ستاد رفاهی و شورای منتخب پروژه بررسی و پیگیری نموده و گزارش لازم را برای تصمیم گیری نهایی توسط جنابعالی، تهیه نماید.

امید است با دستور عاجل حضرتعالی، از عواقب بروز مشکلات مذکور و نارضایتی بیشتر اعضا جلوگیری شود. ضمنا اسامی کمیته منتخب جهت استحضار به پیوست تقدیم می شود.

                                                              با تشکر و آرزوی توفیق الهی                   

سید احمد صفوی زاده - دبیر شورای منتخب اعضای پروژه سرو

 

رونوشت: 1- جناب آقای عباسپور ریاست محترم کمیسیون آموزش و تحقیقیات مجلس شورای اسلامی جهت استحضار

2- اعضای ذینفع پروژه جهت استحضار

 

آدرس سایت اینترنت:http://www.sarv-complex-shora.persianblog.ir                                                      

پست الکترونیکی:                                                                                                     sarv.buildings@gmail.com     

/ 0 نظر / 57 بازدید